zadní brána Adršp.-teplických skal

Janovice dnes

Podhorská vesnička Janovice u Trutnova s Obecním úřadem v Jívce (Horní Vernéřovice) se nachází v chráněné krajinné oblasti Broumovsko, která je charakteristická zejména pískovcovými skalními útvary Adršpašsko-Teplických skal. Janovice jsou turisty často označovány jako "Zadní brána Adršpašsko-Teplických skal" a jsou oceňovány hlavně pro svůj klidný a pohodový ráz. Turistický ruch zde totiž nedosahuje takového rozmachu jako u hlavních vstupů do skalních měst v Adršpachu a v Teplicích nad Metují. Ty jsou přitom odtud "co by kamenem dohodil"!  

Žije zde něco málo přes 100 místních obyvatel (v r.2005 139 obyvatel), několik "chalupářů" a nachází se zde asi 4 menší ubytovací objekty s celkovou odhadovanou kapacitou okolo 50-ti lůžek. 

Hlavně díky chalupářům se v obci zachovaly krásné roubené chaloupky, které jsou charakteristické typickou Podkrkonošskou architekturou.

Zajímavostí je, že se v poslední době mezi české vlastníky rekreačních chalup v Janovicích řadí také např. Holanďané, Němci a dokonce i Angličané.

Nachází se zde dvě koňské farmy. Na farmě koní Dvorka je po domluvě možná jízda na koni v sedle. Pro začátečníky v ohradě a pro pokročilé ve volné přírodě. Možná je také projížďka v kočáře taženém koňmi. Koně jsou k vidění i na okolních stráních a pastvinách, které hraničí s hlubokými lesy s roklinami, skálními útvary, prameny a potůčky.

Janovice na severu plynule navazují na Hodkovice, které také spadají pod střediskovou obec Jívka (Horní Vernéřovice). Ta se nachází  asi 2km jižně od Janovic.  

Stránky Obecního úřadu v Jívce:  zde

 

Nahoru         Úvodní stránka        Další

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode